Urtopia Carbon 1 Pro E-Bike
$2,499.00 Original price was: $2,499.00.$1,699.00Current price is: $1,699.00.
Magicyle Deer Mini | Cargo SUV E-Bike
$2,199.00
-
Compact and versatile, the Magicyle Deer Mini Cargo SUV E-Bike is perfect for hauling and urban commuting.
Out of stock
Description
The Magicyle Deer Mini Cargo SUV E-Bike is a compact yet powerful electric bike designed for carrying loads and navigating city streets. With its robust frame, strong motor, and spacious cargo space, it offers a practical and eco-friendly solution for urban transportation needs.
Additional information
| Color | Blue, Grey, White, Yellow |
|---|---|
| Model | Deer Mini |
| Style | Cargo, Commuter, Step-Through |
| Top Speed | 28 |
| Payload Capacity | 450lbs |
| Charger | Short-circuit proof 3.0A fast smart charger |
| Charging Time | 4 – 7Hours |
| Weight | Deer 26″: 92.3lbs(41.9kg) / 20″: 83lbs(37.6kg) |
| Recommended Rider Heights | Deer 26″: 5’5″ – 6’8″ / 20″: 4’10” – 6’2″ |
| Controller | 52V 750W FOC smart controller, Current Range 20~25 Amps (IPX8) |
| Display | Color LCD Display with USB Charging |
| Pedal Assist | 7-level Intelligent pedal assist with 12-magnet cadence sensor |
| Package Dimension | Deer 26″: 166CM x 33CM x 88.5CM /20″: 154CM x 32CM x 77.5CM; |
| Front Light | 6V LED light |
| Front Fork | Alloy Hydraulic lockout suspension fork |
| Saddle | Super Soft Cushion |
| Throttle | Half twist throttle |
| Stem | MA-400 SSABK |
| Freewheel | Shimano-14-28T BROWN/BK |
| Kickstand | Heavy duty aluminum |
| Spokes | 13 Gauge on the front / 12 Gauge on the back |
| Gears | Shimano 7 speed gear shift system |
| Brand | Magicycle |
| Range | 25 – 45 miles |
| Speed | 20-30 MPH |
Related products
Magicycle Deer Full Suspension Off-road
$1,499.00
-
Magicyle Ocelot Pro 2.0 Torque Sensor
$1,699.00
-
RadWagonâ„¢ 4 Electric Cargo Bike
-
Radsterâ„¢ Road Electric Commuter Bike
-
The Radster Road features a sleek commuter frame, upright riding position, integrated lighting, responsive electric power, and comfort-focused geometry designed for Atlanta commuting, city transportation, and smooth everyday riding.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Aventon | Pace E-Bike
-
Hiboy C1 Folding Electric Bike
$729.00 – $1,339.00Price range: $729.00 through $1,339.00
-
The Hiboy C1 features a lightweight folding frame, compact wheels, front suspension, and commuter-friendly electric power designed for city transportation, office commuting, and convenient storage around Atlanta.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Himiway | Escape Pro / Long Range Moped-Style E-Bike ST
-
Urtopia Carbon 1 Pro E-Bike
-
