Magicyle Deer Mini | Cargo SUV E-Bike
$2,199.00
-
Compact and versatile, the Magicyle Deer Mini Cargo SUV E-Bike is perfect for hauling and urban commuting.
Out of stock
The Magicyle Deer Mini Cargo SUV E-Bike is a compact yet powerful electric bike designed for carrying loads and navigating city streets. With its robust frame, strong motor, and spacious cargo space, it offers a practical and eco-friendly solution for urban transportation needs.
| Color | Blue, Grey, White, Yellow |
|---|---|
| Model | Deer Mini |
| Style | Cargo, Commuter, Step-Through |
| Top Speed | 28 |
| Payload Capacity | 450lbs |
| Charger | Short-circuit proof 3.0A fast smart charger |
| Charging Time | 4 – 7Hours |
| Weight | Deer 26″: 92.3lbs(41.9kg) / 20″: 83lbs(37.6kg) |
| Recommended Rider Heights | Deer 26″: 5’5″ – 6’8″ / 20″: 4’10” – 6’2″ |
| Controller | 52V 750W FOC smart controller, Current Range 20~25 Amps (IPX8) |
| Display | Color LCD Display with USB Charging |
| Pedal Assist | 7-level Intelligent pedal assist with 12-magnet cadence sensor |
| Package Dimension | Deer 26″: 166CM x 33CM x 88.5CM /20″: 154CM x 32CM x 77.5CM; |
| Front Light | 6V LED light |
| Front Fork | Alloy Hydraulic lockout suspension fork |
| Saddle | Super Soft Cushion |
| Throttle | Half twist throttle |
| Stem | MA-400 SSABK |
| Freewheel | Shimano-14-28T BROWN/BK |
| Kickstand | Heavy duty aluminum |
| Spokes | 13 Gauge on the front / 12 Gauge on the back |
| Gears | Shimano 7 speed gear shift system |
| Brand | Magicycle |
| Range | 25 – 45 miles |
| Speed | 20-30 MPH |
Related products
Magicycle Deer Step-Thru Full Suspension
-
The Magicycle Deer Step-Thru is a powerful, full-suspension electric bike designed for comfort and performance on both urban roads and rugged trails.
RadRunner™ Plus Electric Cargo Utility
-
Radster™ Road Electric Commuter Bike
-
The Radster Road features a sleek commuter frame, upright riding position, integrated lighting, responsive electric power, and comfort-focused geometry designed for Atlanta commuting, city transportation, and smooth everyday riding.
Radster™ Trail Electric Off-Road Bike
-
Hiboy BK1 Electric Balance Bike For Kids (White)
-
Hiboy BK1 Electric Balance Bike For Kids (Black)
-
Urtopia Carbon 1 Pro E-Bike
-
